Soru: öz*** ak***

Merhaba, 3 yıl önce eşimle anlaşmalı olarak boşandık. Çocuklarımın velayeti bende özel bir kolejde öğretmenlik yapıyorum ancak pandemi nedeniyle 6 aydır düzenli maaşımı alamıyorum.. Bu nedenle çocuklarımın ihtiyacını karşılayamıyorum. Boşanma davasında nafaka istememiş olmam nafaka davası açmama engel bir durummudur?

Cevap:

Merhaba, TMK 182/2 uyarınca boşanma veya ayrılık sonucunda velayeti kendisine verilmeyen eş, müşterek çocuğun bakımı ve eğitim masraflarına ekonomik gücü oranında katılmak zorundadır. Bu konu kamu düzenine ilişkindir. Bu sebeple anlaşmalı boşanma gerçekleştikten sonra yeniden nafaka davası açmanıza engel bir durum bulunmamaktadır. 

Soru: Me*** DE***

Öncelikle selam, Sayın avukatım. Ben 8 yıllık evliyim. Bu evlilikten bir çocuğum var.Eşim şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açtı.Boşanmak istiyorum ancak eşimin maddi, manevi tazminat ve nafaka bedeli çok yüksek. Şöyle ki, evlendikten 6 ay sonra noterden mal ayrılığı sözleşmesi imzaladı. Evlilik birliğinde edinilmiş mallardan hiç bir hak ve alacağım yoktur diye sözleşmesi var. Buna göre eşim benden nafaka ve tazminat hak kazanırmı?

Cevap:

Merhaba, çiftler evlenmeden önce veya sonra mal rejimi sözleşmeleri yapabilirler. Mal rejimi sözleşmeleri evlendikten sonra tarafların edindikleri malların paylaşımına ilişkin olup, boşanmanın ferilerinden olan tazminat ve nafakaya ilişkin mal rejimi sözleşmesi yapılamaz. Dolayısıyla bahsettiğiniz konuda tazminat ve nafakaya ilişkin verilecek hüküm, tarafların kusur oranlarına ve sosyal ve ekonomik durumlarına göre Mahkemece tayin edilecektir. 

Soru: Misafir

Merhaba.. Annemin bir trafik kazası geçirmesi sonucu hastanede tedavi gördüğü ve ameliyat edilip Platin takıldı ve aynı zamanda kaza öncesi zaten kanser tedavisi gördüğü ve tedavisinin bu nedenle daha zor duruma düştü .. v.s konu kısaca bu tabiki size gelip yüz yüze ifade etmek isterim.. Kısaca araştırmadan sonra engin tecrübenize güvenerekten bu konuda bana yardımcı olmanızı çok isterim.. yakın ilgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim..

Cevap:

T..... bey merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Annenize Allah şifa versin. Yaralamalı trafik kazalarında öncelikle illiyet bağı(geçirilen kaza sebebiyle sakatlık veya mağduriyet yaşanması) ilgili kazadaki kusur dağılımı, annenizin yaşı, geçici veya kalıcı sakatlık, varsa geliri vs. Birçok husus hem açılacak/ açılmış olan tazminat davasındaki tazminat tutarı ve sonucuna etki edecek olup, hem de olayın özelliklerine göre bunun gibi birçok ayrıntı  ( şayet hala devam ediyorsa) ceza davasının sonucuna etki edecektir. Gerek ceza davası gerekse açılacak tazminat davası ile ilgili ayrıntılı olarak görüşmeden dosyaya ilişkin bilgilere sahip olmadan net bir cevap vermek sağlıklı olmayacaktır.  Bu nedenle dilerseniz iletişim bilgilerinden telefon ve/veya mail, whatsapp üzerinden randevu alabilirsiniz. Bu aşamada size tek tavsiyem kendisini hasar danışmanlık şirketi vs. Olarak tanıtan ve sizin iletişim bilgilerinizi yasa dışı yollarla ele geçirip sizi arayan kötüniyetli kişilerle değil, mutlaka bir avukatla hukuki süreci yürütmenizdir. İyi günler dilerim.   

Soru: Em*** öz***

İyi akşamlar avukat bey, Ben Hollanda'da yaşıyorum.eşim ise Türkiye'de yaşıyor. boşanma davası açmak istiyorum.Bununla ilgili bilgi almak istiyorum sizden.Malum salgın nedeniyle Türkiye'ye gelmem bir hayli sıkıntı olacak.Ayrıca Türkiyeye gelmeden vekalet vererek boşanma davası açabilirmiyim.?

Cevap:

Merhaba, Yaşadığınız ülkede bulunan Türk Konsolosluğu'na başvurarak, anlaştığınız bir avukata vekaletname çıkarabilirsiniz. Bu işlem için Türkiye'ye gelmenize gerek yoktur. Açılacak Boşanma davasında da sizin bizzat bulunmanız gerekmemektedir. İstisnai durumlar haricinde avukatınız aracılığıyla boşanma davası açılıp, sonuçlandırılması mümkündür. 

Soru: Me*** ko***

Avukat Vekaletnamesi Nasıl Çıkarılır?

Cevap: Avukatınız tarafından size verilen kimlik ve adres bilgileri ile birlikte herhangi bir notere giderek vekaletname çıkarabilirsiniz. Miras, nüfus, boşanma gibi davalarda özel yetkiler arandığından bunları vekaletnamenize ekletmeyi unutmayın.

Soru: Misafir

Kiracım apartman aidatını ödememiş. bu konuda ne yapabilirim

Cevap: Aidat apartmanda yaşayan malik veya kiracıların ortak giderlere katılmak için ödemek zorunda olduğu ücretlerdir. Maalesef günümüzde gerek yönetiimin zayıflığı , gerekse apartmanların danışman avukatlarla çalışmaması sebebiyle bir çok kiracı yada malik aidatlarını ödememektedir

Şimdi Ara
Hemen Sor