Uyuşturucu şebekesinin baronu Savcı, kuryeleri polis çıktı...

Adana'dan Konya'ya uyuşturucu sevkiyatı yapılacağı ihbarını alan Konya Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, kent girişinde bir aracı durdurdu. Araçta 25 kilogram eroin ele geçirilirken yanında eşi olan kuryenin polis olduğu ortaya çıktı.

SEVKİYATI ARKADAŞININ ARACIYLA YAPTIĞI

Sabah gazetesinden İlker Turak'ın haberine göre; Polis ile eşi gözaltına alındı, şüphelinin cep telefonuna da el konuldu. Telefonda yapılan incelemede, polis memuruna uyuşturucu sevkiyatı ile ilgili talimatları verenin Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu'nda görevli Cumhuriyet Savcısı O. Y. olduğu ortaya çıktı. 8 aylık teknik takip ve çalışmalar neticesinde Y.'ın, uyuşturucu sevkiyatını, Antalya'daki lise arkadaşından aldığı emanet bir araçla yaptığı tespit edildi.

TALİMATLAR VERDİ

Y.'ın uyuşturucu sevkiyatı öncesinde sevkiyatı yapacak kuryelerle buluşup teslimatın nasıl olacağı konusunda talimatlar verdiği belirlendi. Konya'ya kurye ile 25 kilogram eroin sevkiyatı yapıldığı gün, Y.'ın örgüt üyelerinden yine Adana Emniyeti Narkotik Şube'de görevli polis M.B.Y. ile birlikte Antalya'ya gittiği tespit edildi. Y. ile M.B.Y.'nin de uyuşturucu sevkiyatı yaptığı değerlendirildi.

SEVKİYATLARI YÖNETMİŞ

Konya'ya uyuşturucu getiren kurye polisin, C.K. ve S. K. ile 6 kez uyuşturucu sevkiyatı yaptığı, ayrıca aile izlenimi vermek için karısını da yanında getirdiği ortaya çıktı. Örgüt lideri yardımcılarının, Y.'ın talimatıyla kuryelere yabancı uyruklu kişiler adına GSM hatları çıkarttırdığı tespit edildi. Ayrıca C. K.'un Adana'dan Konya'ya 17 kilo eroin getiren kuryeye öncülük yaptığı, polisin taşıdığı 25 kilo eroinin kutusunda da parmak izlerine rastlandığı öğrenildi.

14 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Yapılan çalışmalarda örgüt liderinin Savcı Y., örgüt lider yardımcılarının C. K. ile S. K., uyuşturucu kuryelerinin ise Narkotik Şube'de çalışan polis M.B.Y. ile polis F.K. olduğu belirlendi. Geçen hafta Konya merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonda 20 kişi gözaltına alındı. Örgüt lider yardımcıları ve kurye polisler de dahil 14 şüpheli tutuklandı. Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), açığa aldığı O. Y.'ın soruşturması için müfettiş görevlendirdi.

 

Şimdi Ara
Hemen Sor