HUKUKİ HABERLER


Antalya Hukuk Burosu

Antalya'da avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti veren hukuk büromuz, uzman ekibimiz aracılığıyla müvekkillerimize çeşitli hukuk alanlarında profesyonel hizmetler vermek ve en iyi hukuki çözümleri sunmak için çaba sarf etmektedir.

Uzman ekibimiz, boşanma hukuku, ticaret hukuku, miras hukuku, tazminat hukuku, kişisel veriler koruma hukuku ve bilişim hukuku başta olmak üzere hukukun birçok alanında bilgi ve tecrübeyle hizmet vermektedir.

Hukuk büromuz;

  • Boşanma hukuku alanında: Çiftlerin boşanma davası açarken karşılaştıkları tüm hukuki süreçleri yönetme

  • Ticaret hukuku alanında: İşletmelerin hukuki ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli hukuki hizmetleri sunma (şirket kurma, ticaret sözleşmeleri, ticaret markaları, kıymetli evrak hukuku, sigorta hukuku vb)

  • Miras hukuku alanında: Mirasın paylaştırılması, varisler arasındaki anlaşmazlıkların çözümü

  • Tazminat hukuku alanında: Kaza sonucu ya da bir başkasının suçlu davranışlarından kaynaklanan zararların tazmini konusunda hukuki destek  

  • Kişisel verilerin korunması alanında: Kişisel verilerin korunmasına ilişkin yasalar ve mevzuatın uygulanması

gibi konularda danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

Hukuk büromuz ve çalışmalarımız hakkında bilgi edinmek için web sitemizi inceleyebilir veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davası Kimler tarafından Açılabilir?

Kişi bir trafik kazasında yaralanırsa, maddi tazminat davası açmak için hem malvarlığı zararlarını hem de gelecekteki işgücü kaybını talep edebilir. Ayrıca kazazedeler, kaza nedeniyle yaşadıkları sıkıntı, ruhsal çöküntü, acı ve keder sebebiyle manevi tazminat davası da açabilirler. Trafik kazası sonucu ölüm gerçekleşirse, ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu herkes maddi ve manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir. Bu durumda ölen kişi evli ve çocuk sahibiyse, eşi ve çocukları; ölen kişi bekar ise, anne-babası kaza nedeniyle maddi (destekten yoksun kalma tazminatı) manevi tazminat davası açabilirler. Bunun yanında trafik kazasında hayatını kaybeden kişiden yaşarken destek gördüğünü ileri süren kardeş, nişanlı, amca, dayı gibi tüm yakınları da bu desteği kanıtlamaları halinde kaza sorumlularına karşı tazminat davası açabilirler.

 

Trafik kazası sonucu haklarınız ile ilgili daha geniş bilgi için,  Trafik Kazası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Neden Trafik Kazasında uzman bir Avukatla çalışmalıyım?

Trafik kazası davaları, yasal takip ve temsil hizmetleri gerektiren kompleks bir konudur. Bu nedenle, trafik kazası sonucunda zarar gören kişiler veya yakınları, uzman bir avukat aracılığıyla haklarını koruma ve tazminat talep etme imkanına sahiptir.

Uzman bir avukat, trafik kazası davalarında kazaya karışan mağdurların, mağdur yakınlarının sorumluluğunu ve haklarını belirlemek için gerekli yasal prosedürlere ve yasalara hakim olduğu için, sizlere en iyi hukuki çözümleri sunabilir. Ayrıca, yasal takip ve temsil hizmetleri gerektiğinde size destek olabilir.

Bunun dışında, sizlere kazada meydana gelen zararların tazminatının yasal yollarla nasıl talep edilebileceği, sizin haklarınızı koruma ve kazada meydana gelen zararların tazmini için gerekli belgelerin nasıl toplanacağı gibi konulara dair bilgi ve destek sağlar.

Son olarak, trafik kazaları sonucunda meydana gelen zararların tazmini için yargı sürecinde sizin adınıza dava açarak, tazminat davalarını takip edebilir ve oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçebilmek için  sizi temsil edebilir. Bu nedenle, trafik kazası davalarında uzman bir avukatla çalışmak, sizin haklarınızı korumanız ve en iyi sonucu elde etmeniz için önemlidir.

Trafik kazasına ilişkin aklınıza takılan tüm konularda Hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için Avukatlık Büromuzu 0242 244 10 47 numaralı telefondan arayarak yahut iletişim sayfamızda bulunan mail adresleri üzerinden bizimle temasa geçebilirsiniz. Ayrıca avukata sor sayfamıza aklınıza gelen tüm soruları yazabilir, online whatsapp hattımızdan bizimle hemen temasa geçebilirsiniz. 

ÖNEMLİ: Avukata sor kısmına veya mail adreslerimizden bizimle temasa geçerken iletişim bilgilerinizi belirtmeyi unutmayın.

Trafik kazası ile ilgili aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir.

Trafik Kazası Nedeniyle Tazminat Davası Kimler tarafından Açılabilir?

Trafik Kazası Sebebiyle Tazminat Davası Kimlere Karşı Açılır?

Trafik Kazası Tazminat davası ücreti ne kadardır?

Trafik Kazası Sebebiyle Açılacak Tazminat Davasında Zamanaşımı Süresi Nedir?

Trafik Kazası Sebebiyle Tazminat Davası Kimlere Karşı Açılır?

Antalya Trafik Kazası Avukatı

Trafik kazaları hukuki nitelikleri sebebiyle haksız fiil olarak kabul edilmiştir. Dolayısıyla  maddi -manevi tazminat davası, söz konusu haksız fiili gerçekleştirenlere karşı açılır. Ancak trafik kazasında haksız fiili bizzat gerçekleştirenlerle beraber başka tazminat sorumluları da bulunmaktadır. Meydana gelen trafik kazası sonucunda yaralanma, ölüm, kazanın karıştığı araçta veya başkaca bir malvarlığı zararının meydana gelmesi halinde karşı taraf :

-Araç sürücüsü,

-Araç sahibi veya işleteni,

-Aracın Sigorta şirketine karşı tazminat davası açılır.

Trafik Kazası Tazminat davası ücreti ne kadardır?

 

Trafik kazasından kaynaklanan maddi-manevi tazminat davalarının ücretleri; harçlar, masraflar ve avukatlık ücretleri olmak üzere üç kalemde toplanır. Davanın açılması sırasında mahkeme harçları ile tanık, bilirkişi masrafları, keşif giderleri gibi masraflar mahkeme veznesine peşin olarak ödenir. Talep edilen tazminat miktarı ve/veya istenen deliller ne kadar fazla olursa mahkemeye yatırılacak harç ve masraflar da o kadar yüksek olur. Ortalama bir maliyet hesabı yapmak isterseniz 2023 Harçlar Kanunu Genel Tebliğine göz atabilirsiniz.

Trafik Kazası Davası Avukatlık ücreti ise avukatınızla aranızda yapacağınız anlaşmaya göre belirlenir. Elbette bu ücretlerin bir ortalaması mevcuttur ancak bu ortalama ücret, yaşadığınız ile göre farklılık gösterir. Her ildeki barolar avukatlık ücretlerinin ortalaması için her yılın başında bir tarife yayınlarlar. Trafik kazası avukatınızla imzalayacağınız ücret sözleşmesinde de ilgili tarifedeki rakam ve oranlar esas alınır. Avukatlık ücreti tek seferde ve nakit olarak verilebileceği gibi, avukatınızla yapacağınız ücret sözleşmesine göre bölüm bölüm taksitler şeklinde de verilebilir.

Detaylı bilgi için web sitemizde bulunan iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir, whatsapp hattımızdan yazabilir veya avukata sor kısmına ücretsi sorularınızı yazabilirsiniz. Konusunda uzman avukatlarımız en kısa sürede sorularınızı cevaplayacaklardır.

Trafik kazası dava süreci ve tazminatları ile ilgil daha geniş bilgi için; Trafik Kazası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Trafik Kazası Sebebiyle Açılacak Tazminat Davasında Zamanaşımı Süresi Nedir?

2918 sayılı KTK m:109; “Motorlu araç kazalarından doğan maddi zararların tazminine ilişkin talepler, zarar görenin, zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yıl ve herhalde, kaza gününden başlayarak on yıl içinde zamanaşımına uğrar. Dava, cezayı gerektiren bir fiilden doğar ve ceza kanunu bu fiil için daha uzun bir zaman aşımı süresi öngörmüş bulunursa, bu süre, maddi tazminat talepleri için de geçerlidir.” Şeklinde düzenlenmiş olup, buna göre 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili maddeleri de beraber değerlendirildiğinde:

-Trafik kazası yaralanma veya ölümle sonuçlanmamışsa, zamanaşımı kişinin zararı öğrendiği tarihten itibaren 2 yıl, her halükarda kaza tarihinden itibaren 10 yıldır.

- Trafik kazası bir veya birden fazla yaralanma ile sonuçlanmışsa zamanaşımı 8 yıldır.

- Trafik kazası bir veya birden fazla ölüm ile sonuçlanmışsa zamanaşımı 15 yıldır.

Trafik kazasına ilişkin ceza davasında şikayetçi olmayan kişi tazminat isteyebilir mi?

Meydana gelen trafik kazası sonrasında yürütülen savcılık soruşturması ve akabinde açılan ceza davasında mağdurun şikayetçi olmaması,  soruşturma veya dava aşamasında şikayetinden vazgeçmesi halinde de maddi ve manevi tazminat davası açılabilir. Ceza davasında karşı taraftan şikayetçi olunmaması ya da şikayetten vazgeçilmesi halinde kişi tazminat davası açabilir.

Trafik Kazası Tazminat Davasında Yetkili Mahkeme Hangisidir?

Ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan trafik kazaların birden fazla yetkili mahkeme olup, davacı bu mahkemelerden herhangi birinde tazminat davasını açılabilir. Bu hususta yetkili mahkemeler şunlardır:

- Davacı kendi ikametinin bulunduğu yerde tazminat davasını açabilir.

- Trafik kazasının gerçekleştiği yerdeki mahkemede tazminat davasını açabilir. 

-Davalılardan (araç sürücüsü, araç sahibi, aracın işleteni veya sigorta şirketi) herhangi birinin ikametinin bulunduğu yer mahkemesinde tüm davalılara karşı tazminat davasını açabilir.

- Sigorta şirketinin merkezinin bulunduğu yerdeki mahkemede tazminat davasını açabilir.

Trafik Kazaları Tazminat Davasında Görevli Mahkeme Hangisidir?

Genel olarak trafik kazasına dayalı açılacak maddi ve manevi tazminat davasında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi olup, davalılardan birinin Sigorta şirketi olması halinde tüm davalılar için görevli mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesi’dir.

Yaralamalı trafik kazası tazminat davası ile hangi zararlar istenebilir ?

Yaralanmalı trafik kazası, bir motorlu aracın hareket halindeyken başka bir araç veya yaya ile çarpışması sonucu bedensel hasarın meydana geldiği bir kazadır. Maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmak isteyenlerin ilk adımı sigorta şirketine yazılı başvuruda bulunmaktır. Sigorta şirketi bu başvuruya 15 gün içinde yazılı yanıt vermelidir. Eğer yanıt verilmez veya talep karşılanmazsa, zarar gören kişi dava açabilir veya sigorta tahkimine başvurabilir.

     Hastane ve tedavi giderleri,

     • Çalışmadığı sürelere ilişkin geçici iş gücü kaybı tazminatı,

     •  Vücudunda meydana gelen kalıcı hasar ve sakatlık halinde kalıcı iş gücü kaybı tazminatı

     • Çalışma gücünün azalması veya ekonomik geleceğinin sarsılması sebebiyle uğradığı zararlara ilişkin tazminat,

    • Refakatçi giderlerine ilişkin tazminat,

    • Manevi tazminat

 

Trafik kazası davaları ile ilgili daha geniş bilgi için TIKLAYINIZ.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat davası ile hangi zararlar istenebilir?

Trafik kazaları, hayatın her alanında olduğu gibi maalesef karşımıza çıkabilen bir olgudur. Bu gibi durumlarda, kazaya karışan kişilerin hukuki sorumlulukları söz konusu olabilmektedir. Bu sorumluluklar, tazminat davaları yoluyla giderilmeye çalışılır.

Bir trafik kazasında hayatını kaybeden kişinin yakınları, kaza sonucu kaybettikleri yakınlarının sağladığı maddi desteğin karşılığı olan "Destekten Yoksun Kalma Tazminatı"nı talep edebilirler. Bu tazminat, vefat eden kişinin hayatta olsaydı sağlayacağı maddi desteğin tutarı üzerinden hesaplanır. Bu tutar, vefat eden kişinin gelir durumu, mesleği, yaşam standardı, ailenin yaşam koşulları gibi birçok faktöre göre değişkenlik gösterir.

Ayrıca, kazada hayatını kaybeden kişinin ailesi ve yakınları, manevi açıdan yaşadıkları acı, üzüntü ve yıkım nedeniyle "Manevi Tazminat" talebinde bulunabilirler. Manevi tazminat, maddi bir kayba uğramış olmamakla birlikte, kazanın yol açtığı psikolojik hasarın telafisi için ödenir. Manevi tazminatın hesaplanması da oldukça zorlu bir süreçtir ve birçok faktöre bağlıdır.

Ayrıca, trafik kazalarında hayatını kaybeden kişilerin cenaze masrafları ve gerekliyse hastane masrafları da tazminat davası kapsamında talep edilebilir.

Ancak, tazminat davalarının sonuçlanması oldukça uzun sürebilen ve karmaşık bir süreçtir. Bu nedenle, tazminat talebinde bulunmadan önce hukuki danışmanlık almak ve doğru adımları atmak son derece önemlidir.

Sonuç olarak, trafik kazalarında hayatını kaybeden kişilerin aileleri ve yakınları, destekten yoksun kalma tazminatı, manevi tazminat, cenaze masrafları ve hastane masrafları gibi haklarını tazminat davaları yoluyla talep edebilirler. Ancak, bu süreçte doğru adımları atmak, hukuki danışmanlık almak ve süreci doğru yönetmek son derece önemlidir.

Trafik kazaları ile ilgili daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ.

Trafik kazası sonucunda maddi tazminat nasıl hesaplanır?

Maddi tazminat tutarı mahkemece yapılacak araştırma sonucunda öncelikle kazadaki kusur oranı ve uğranılan zarar birlikte değerlendirilerek mağdurun maddi tazminat tutarı belirlenir. Mağdurun uğradığı zarar, olayın yaralama ile mi yoksa ölümle mi sonuçlandığına göre değişmekle beraber genel olarak olayın özelliğine göre; mağdurun ve desteğin yaşı, ülkedeki ortalama ölüm yaşı, kaza öncesi geliri, kaza sebebiyle yapmış olduğu hastane, tedavi gideri ve/veya cenaze masrafları, bakıcı/refakatçi giderleri, kaza geçirenin çalışamadığı günler, kazazedenin vücudunda meydana gelen kalıcı hasar gibi hususlar değerlendirilerek belirlenir.

Trafik kazalarında manevi tazminat nasıl belirlenir?

Ölümlü veya yaralamalı trafik kazaları nedeniyle açılan tazminat davalarında mahkemece hükmedilen manevi tazminat tutarı, hak ve nefaset kuralları çerçevesinde tarafların sosyal ekonomik durumları, olayın özellikleri, oluşan mağduriyetin ağırlığı gibi hususlar değerlendirilerek belirlenir.

Burada belirlenen manevi tazminatın tutarı, meydana gelen olay sebebiyle çekilen ıstırap, acı ve elem karşılığı olarak bu acının bir nebze giderilmesi amacıyla mahkemece takdir edilir.

Antalya’da bulunan Birbilen Avukatlık Bürosu, trafik kazasından kaynaklanan ceza davalarının takibi, trafik kazası sebebiyle açılacak maddi-manevi tazminat davaları gibi tüm hukuki uyuşmazlıkların çözümü ve davaların takibi ile ilgili, gerek bu alandaki tecrübesi, gerekse söz konusu davalarda tazminat ve alacak hesaplamalarına dair alınan Bilirkişilik eğitimleri ile  Antalya Trafik Kazası Avukatı olarak, trafik kazası hukuku alanındaki tüm hukuki işlemler ve sorunların çözümü noktasında danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermekteyiz.

Trafik kazası ile ilgili hukuki detaylar için tıklayınız.

İletişim sayfamızdan bizi arayabilir, mail atabilir, Avukata Sor bölümüne yazabilir veya direk online Whatsapp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Antalya İş Kazası Avukatı

Ülkemizde alınan tüm önlemlere rağmen maalesef hala pek çok iş kazasının gerçekleşmektedir. Meydana gelen iş kazası çoğu zaman işçinin ölümü, yaralanması, sakat kalması gibi oldukça üzücü durumlar ortaya çıkmakta olup, bununla beraber mağdur olan işçilerin yahut vefat eden işçinin desteği/yakınlarının tazminat hakları doğmaktadır. Bu noktada Antalya’da bulunan Birbilen Hukuk Bürosu, iş kazasından kaynaklanan ceza davalarının takibi, iş kazası sebebiyle açılacak maddi-manevi tazminat davaları... vs.   tüm hukuki uyuşmazlıkların çözümü ve davaların takibi ile ilgili, gerek bu alandaki tecrübesi, gerekse söz konusu davalarda tazminat ve alacak hesaplamalarına dair alınan Bilirkişilik eğitimleri ile  Antalya İş Kazası Avukatı olarak, iş kazasına maruz kalan işçilere profesyonel anlamda hukuki destek vermektedir.

İş Kazası Kabul Edilen Haller Nelerdir?

Antalya İş kazası avukatının öncelikle meydana gelen olayın iş kazası kapsamında değerlendirilip, değerlendirilmeyeceği hususunu açıklığa kavuşturması gerekmektedir. En genel anlamda işçi tarafından işin yapılması esnasında meydana gelen tüm kazaların iş kazası kategorisinde değerlendirilmelidir. Bununla beraber;

-İşverenin çalışanını bir yere araçla göndermesi sırasında meydana gelen trafik kazaları,

-Çocuğunu emziren kadın çalışanın bu sırada başına gelen her türlü kaza,

-İşçinin işveren tarafından kendi görev alanı dışında bir yere gönderilmesi ve burada maruz kaldığı her türlü kaza iş kazası kapsamında değerlendirilir.

Yukarıda belirtilen durumlar sadece örnek olarak verilmiş olup, iş kazaları sadece yukarıda sayılan durumlardan ibaret değildir.

İş Kazası Sonrasında Maddi Tazminat Davası açılabilir mi?

Antalya İş kazası avukatı, meydana gelen iş kazası akabinde kusurlu olan işverenden maddi tazminat talep edebilmektedir.  İşçinin geçirdiği iş kazası sonrasında ölümü, geçici olarak yahut da kalıcı olarak sakatlanması halinde olayın özelliğine göre; geçici-kalıcı iş gücü kaybı, hastane masrafları ve tedavi giderleri, bakıcı/refakatçi giderleri, (ölüm halinde) destekten yoksun kalma tazminatı, defin giderleri vs. Tazminatlarına ilişkin dava açma hakları bulunmaktadır.

Bu kapsamda meydana gelen iş kazası neticesinde işçi, T.B.K. Madde 51 ve devamında düzenlenen haksız fiil sebebiyle uğradığı cismani zararları ve buna bağlı diğer zarar kalemlerini işverenden kusuru oranında talep edebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, iş kazasına ve iş kazası sonrasında meydana gelen mağduriyete ilişkin delillerin sağlıklı şekilde toplanılmasını sağlamaktır. Zira Mahkeme tarafından maddi ve manevi tazminat tutarı, gerek kusur gerekse mağduriyete ilişkin diğer delillerle beraber değerlendirilerek uygun bir tazminata hükmedilecektir. Bu konuda davacının en ufak bir ihmal veya hatası, dava sonunda hak kazanacağı tazminata olumsuz şekilde yansımakta, ve hatta çoğu zaman davanın kaybedilmesiyle sonuçlanmaktadır. Bu sebeple mağdur işçinin yahut ölüm halinde işçinin (desteklerinin) yakınlarının tecrübeli bir iş kazası avukatı ile bu süreci takip etmeleri, ileride hak kaybına uğramamaları açısından çok önemlidir.

İş Kazası Sonrasında Manevi Tazminat Davası açılır mı ?

İş kazası avukatları Antalya içerisinde meydana gelen iş kazası sonrasında mağdurun yahut mağdurların talepleri doğrultusunda manevi tazminat davası açabilmektedir. Şayet meydana gelen kazada kişi vefat ettiyse veya ağır bir biçimde yaralandıysa, bu sebeple kazazede yahut kazazedenin geride kalan aile bireyleri (destekleri) söz konusu kaza sonucunda acı elem ve ıstırap çekmeleri sebebiyle manevi tazminat davası sürecini başlatabilirler.

İş Kazası sebebiyle hak kazanılan Manevi tazminat miktarı nedir ?

En çok Merak edilen hususlardan biri meydana gelen iş kazası sonrasında mağdurun/mağdurların dava sonunda hak kazanacağı manevi tazminatın miktarıdır. Açılacak dava sonunda hak kazanılacak manevi tazminat tutarı için herhangi bir hesaplama yöntemi bulunmayıp, olayın özelliği, kazadaki kusur durumu, meydana gelen kaza sonrasında mağdurun sakatlık oranı/ölümü, tarafların sosyal ve ekonomik durumları birlikte değerlendirilerek davaya bakan hakim tarafından uygun bir manevi tazminata hükmedilir.   

İş kazasına dayalı tazminat davalarında zamanaşımı süresi ne kadardır?

İş kazasına ilişkin tazminat davalarında zamanaşımı kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 10 yıldır.

İş Kazasına ilişkin tazminat davaları ne kadar sürer?

İş kazalarına ilişkin tazminat davaları Mahkemelerimizin iş yükü ve ülkemizde maalesef yargılamaların uzun sürmesi sebebiyle ortalama 1,5-2 yıl civarında sonuçlanmakta olup, taraflardan birinin kararı istinaf etmesi/temyiz etmesi halinde bu süre  2,5 - 3 yılı bulmaktadır. Yukarıda yazılı süreler bugüne kadarki deneyimlerden yola çıkarak ortalama olarak verilen sürelerdir. Dolayısıyla her olayın özellikleri farklı olup, süreçler de buna paralel olarak uzayıp kısalabilir.

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı boşanma davası; Evliliğin en az 1 yıl sürmesi ve boşanmaya karar veren tarafların mahkemeye birlikte başvurmaları veya eşlerden birinin açtığı boşanma davasını diğer eşin kabul etmesi ile oluşur.

 Türk Medeni Kanunu madde 166/3’te düzenlenmiş olup, söz konusu kanun maddesi şu şekildedir:

“Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur. Bu hâlde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz.”

Yukarıda belirttiğimiz maddeden de anlaşılacağı üzere bir boşanmanın tek celsede/bir duruşmada sonuçlanması anlaşmalı boşanma davası ile mümkün olup, anlaşmalı boşanma şartları:

Evliliğin en az bir yıl sürmüş olması, Hakim tarafından, boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilen boşanma şartlarını uygun bulması, Tarafların bizzat hakim huzurunda boşanma iradelerini açıklamaları, Eşlerin mahkemeye birlikte başvurması ya da bir eşin açtığı davanın diğer eş tarafından kabul edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda yazılı 4 şartın birlikte gerçekleşmesi halinde tarafların anlaşmalı şekilde boşanmaları mümkündür. Ancak burada en önemli husus boşanma ve boşanmanın ferileri olan nafaka ödenip,ödenmeyeceği, ödenecek nafaka miktarı, çocuğun velayetinin hangi tarafta kalacağı, taraflardan birine maddi ve/veya manevi tazminat ödenip ödenmeyeceği, ödenecek ise ne miktarda olacağı, mal paylaşımı, ziynet eşyaları vs. tüm hususlarda taraflarca tam olarak anlaşmaya varılması gerekmektedir. 

Boşanma davaları ile ilgili daha geniş bilgi için web sitemizde bulunan boşanma hukuku sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Boşanma davası ile ilgili aklınıza gelen tüm soruları, Avukata Sor sayfamıza yazabilir., online Whatsapp canlı destek hattından danışabilir veya iletişim sayfamızda bulunan telefon ve mail adreslerinden bizimle temasa geçebilirsiniz. Konusunda uzman Avukatlarımız mağduriyet yaşamamanız adına size danışmanlık ve hukuki destek vereceklerdir.

Boşanma İşlemlerinin iyi bir Boşanma Avukatı ile Yürütülmesinin Ne gibi Avantajları Vardır?

 

Boşanma davalarının doğası gereği taraflar bu dönemde duygusal olarak ciddi şekilde yıpranmaktadır. Tecrübeli bir boşanma avukatı, bu dönemde içinde bulunduğunuz psikoloji sebebiyle boşanma sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlarda sizi uyarır.Dava dilekçenize yazmaktan çekindiğiniz, utandığınız olayları yahut gereksiz Aile mahkemeleri tarafından taraflara beyanda bulunma, delil listesi sunma, harç veya masraf yatırmak gibi konularda süreler verilmekte olup, Avukatsız takip edilen davalarda söz konusu süreler taraflarca ihmal edilerek ya da yanlış hesaplanarak kaçırılmaktadır. Böyle bir durumda dava sonunda hak kaybına uğramanız ve belki de haklı olduğunuz davanızı kaybetmenizle sonuçlanacaktır. Zira hukukta sürelerin hesaplanış şekilleri farlıdır. Ayrıca avukat ile takip edilen davalarda mahkemelerce e tebligat yapılmakta olup, Boşanma avukatı ile davanızı yürütmeniz, dava sürelerin uzamasının en büyük sebeplerinden olan tebligatın yapılamaması, ulaşmaması sebebiyle tekrar tekrar yapılan işlemlerden kurtularak zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Dava dilekçenizde belirttiğiniz tanıkların beyanları size yarar sağlamayabilir. Zira Boşanma davalarında belirtilen tanıkların duyuma dayalı değil, görgüye dayalı bilgileri olmalıdır. Boşanma avukatı, her davanın özelliğine göre dayandığınız vaka ve olaylara ilişkin tanık stratejisi belirleyip, ayrıca duruşmada davanın kazanılmasına yönelik etki edecek soruları soracaktır.Boşanma davası dilekçesi yazmak uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Dava dilekçeniz davanızın yapı taşı olup, bu konuda yapılacak eksiklik veya yanlışlıklar daha sonra düzeltilemeyebilir. Çekişmeli boşanma davalarında taraflar diğer tarafın kusurunu ispat etmekte yarışacağından, bu süreçte gerçekte olmasa bile eşinizin sizin iyi bir eş olmadığınız ya da görevlerinizi yerine getirmediğiniz gibi suçlayıcı ifadelere karşı savunmanızı hazırlar sizi önceden bilgilendirir.Dava dilekçenizde ve davanın diğer aşamalarında sunulacak dilekçelerde yazılması veya yazılmaması gereken konularda size bilgi verir.

Gördüğünüz konular aslında dava sonunda kusur durumunu tamamen değiştirebilir, davayı kazanmanızı ve tazminata hak kazanmanızı sağlayabilir. Örneğin eşinizin size karşı psikolojik yahut fiziki şiddet uygulaması, size yaptığı hakaret veya tehditler, sapkın cinsel istekler vs. gibi konuları avukatınıza açıkça anlatarak hangi olayların davaya olumlu etki edeceğini veya hangi olayın hangi delillerle ispatının mümkün olduğu konularında size ayrıntılı bilgi verecektir. Tecrübeli bir Boşanma avukatı sizin için çok özel olan,  belki de sadece sizin başınıza geldiğini düşündüğünüz ve utandığınız benzer olaylarla yüzlerce kez karşılaşmış olup, avukatınız sizi bu hususlarla ilgili kesinlikle yargılamaz.

Şiddete Uğrayan Kadınlar Ne Yapmalıdır?

Ailesi tarafından şiddete uğrayan kadınlar, TMK 6284 sayılı Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun kapsamında şiddet gören kadın, eşi için uzaklaştırma kararına hükmedilmesini isteyebilir. Uzaklaştırma kararının alınması için kadının sadece fiziki şiddet görmesi şart değildir. Kadının eşinden psikolojik şiddet görmesi, hakarete uğraması, tehdit edilmesi veya aşağılaması gibi durumlarda da uzaklaştırma kararı alınabilir. Uzaklaştırma kararı alınabilmesi için boşanma davasının açılmış olması şart değildir.   Aile içi şiddet çok ciddi bir durum olup, anında müdahale gerektirir. Bu sebeple eşinden şiddet gören kadının Uzman bir boşanma avukatı ile derhal irtibata geçip, kendisini ve yakınlarını yasal anlamda koruma altına aldırması hayati önem taşır. Ayrıca şiddete maruz kalan kadınların  neler yapabileceği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının rehberinde de düzenlenmiştir. Bununla birlikte şiddet gören kadınlara hukuki ve psikolojik destek veren mor çatıkadem, kadav, kahdem, kadın meclisleri, kamerimdat gibi sivil toplum örgütlerine başvurabilirsiniz.  

Boşanma Davasını Kim Açmalı?

Boşanma davasının kimin açtığının bir önemi yoktur. Boşanma davasının sizin tarafınızda açılması yahut eşiniz tarafından açılması davayı kazanmanızı veya kaybetmenizi etkilemez, önemli olan boşanmada kusurlu tarafın karşı taraf olduğunu ispat etmektir. Bu sebeple davayı açan taraf ilk etapta mahkeme harç ve masrafları ödese de, davayı kazandığı takdirde bu bedelleri karşı taraftan tahsil edecektir. 

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davaları iyi bir boşanma avukatı ile takip edildiği takdirde ortalama 3,4 duruşma sürmekte olup, bu süre davanın açıldığı mahkemenin iş yoğunluğuna göre değişse de ortalama 9,10 ay civarındadır. Ancak Mahkeme tarafından karar verildikten sonra tarafların bu karara itiraz ederek davanın üst mahkemelere gönderilmesi halinde bu süre yaklaşık 2,3 yıla kadar uzamaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar sürer?

Anlaşmalı boşanma davalarında Mahkemelerce ilk celse karar verilmektedir. Dava açıldıktan sonra mahkemelerce ilk duruşma günü yaklaşık 3,4 ay sonrası görülmekte olup, dava tecrübeli bir Boşanma avukatı ile takip edildiğinde anlaşmalı boşanma davanız mahkemenin iş yoğunluğuna göre değişmekle beraber yaklaşık 1,2 hafta içerisinde sonuçlanır. Hatta davanın açıldığı günden itibaren 2,3 gün sonrasında dahi boşanmanın gerçekleşmesi mümkün olabilmektedir.

Tek celsede boşanma nasıl olur?

Tek celsede boşanma eşlerin boşanma ile birlikte nafaka, velayet, tazminat, ziynet eşyası, mal paylaşımı gibi tüm konularda anlaşması halinde mümkün olur. Boşanma konusunda ve boşanmanın gerçekleşmesi ile beraber tüm maddi konularda tarafların tam bir uyum içinde olması halinde anlaşmalı boşanma ile tek celsede boşanma gerçekleşir.

Boşanma Davası ücreti ne kadardır?

Boşanma davası ücretleri Mahkeme harçları, masraflar ve avukatlık ücreti olarak ayrılmaktadır. Mahkeme harç ve masrafları davanın başında davacı tarafından yatırılması gerekmekte olup, talepler ve deliller her davada farklı olacağı için mahkeme harç ve masrafları da bu oranda değişkenlik gösterecektir. Zira  bilirkişi incelemesi, keşif, tanıkların sayısı, yazılacak müzekkereler, gibi deliler masraf ve harçların miktarının azalmasına veya artmasına sebep olacaktır. Bu sebeple her davada farklı hesaplama yapılmakla beraber bu hususta ortalama bir maliyet hesaplayabilmek için 2020 yılı harçlar genel tebliğine de bakabilirsiniz.

Genel olarak Boşanma davalarında avukatlık ücreti boşanma avukatı ile yapacağınız anlaşmaya bağlıdır. Her ilin barosu ortalama bir ücret belirlemiş olup, bu hususta Antalya Boşanma avukatı olarak büromuzla iletişime geçebilir veya Antalya barosu 2020 ücret tarifesini inceleyebilirsiniz. Boşanma davasında avukatlık ücreti tek seferde peşin olarak ödenebileceği gibi, avukatınızla birlikte imzalayacağınız avukatlık ücret sözleşmesi uyarınca taksitler halinde de ödemeniz mümkündür. 

Çekişmeli Boşanma Nedir?

Çekişmeli boşanma davası  , boşanma kararı veren tarafların boşanmanın sonuçları ve şartları konusunda anlaşama sağlayamadıkları durumlar olarak adlandırılabilir.

Çocuğun velayeti, nafaka , maddi , manevi tazminat, ziynet eşyaları, mal paylaşımı konularından biri veya birkaçı ile ilgili tarafların anlaşmaya varamadıkları ve taraflar arasında belli bir çekişmenin yaşandığı davalardır.

Çekişmeli Boşanma davaları da TMK’ya göre iki sebeple açılabilir:

  1.  Genel boşanma sebepleri : taraflar arasında yoğun tartışmalar, güven sarsıcı davranışlar, hakaret, şiddet, tehdit, evliliğe ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmemesi gibi sıralanabilir.

  2.  Özel Boşanma sebepleri : Türk Medeni kanunda özel boşanma sebepleri sınırlı sayıda olup, özel boşanma sebeplerine dayalı boşanma davaları;

,Zina (aldatma) nedeniyle boşanma davası,Hayata Kast, Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış nedenleri ile boşanma davası ,Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme sebepleri ile boşanma davası ,Terk Sebebiyle boşanma davası ,Akıl Hastalığı sebebiyle boşanma davası olarak kategorilere ayrılabilir..

Boşanma davaları ile ilgili daha geniş bilgi için web sitemizde bulunan boşanma hukuku sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayarıca Boşanma davası ile ilgili aklınıza gelen tüm soruları, Avukata Sor sayfamıza yazabilir., online Whatsapp canlı destek hattından danışabilir veya iletişim sayfamızda bulunan telefon ve mail adreslerinden bizimle temasa geçebilirsiniz.


Şimdi Ara
Hemen Sor